Касири та фінансисти скоро можуть залишитися без роботи. Але їх готові прихистити і інші професійні сфери

Українські банки активно переводять свої послуги в інтернет, тому працівникам кас і фінансистам доведеться незабаром шукати нові місця роботи. Швидко перекваліфікуватися вони зможуть, наприклад, в айтішників.

Пандемія підштовхнула роботодавців з усього світу прискореними темпами переходити від ручної праці до автоматизації процесів.

Відповідно до недавнього дослідження Центру економічної стратегії (ЦЕС), найбільш чутливими до наслідків трансформації бізнесів стануть українські жінки: близько 58% робітниць офісів, сфери послуг, торгівлі і найбільш простих професій незабаром можуть залишитися без роботи.

Виходом для такої категорії найманого персоналу можуть бути або підвищення кваліфікації в поточній галузі, або радикальна переорієнтація і зміна сфери діяльності.

Робітниць банків витісняють технології

Найбільш стрімкі бізнес-трансформації, за словами експертів, зараз відбуваються в банківській сфері. Більшість банків освоюють цифровий формат надання послуг, тому фізичні відділення закриваються.

"В результаті будуть вивільнятися касири, економісти, начальники банківських відділень - сьогодні на цих позиціях працюють в основному жінки. Та й в цілому в українському банківському секторі 70% працівників - жінки", - коментує економіст ЦЕС Анна Сахно.

Вона стверджує, що фінустанови все рідше шукають фахівців в сфері фінансів, тому що в такій кількості, як раніше, вони вже не будуть потрібні. Банки зосереджені на наймання IT-фахівців, у чому конкурують за кадри безпосередньо з сектором інформаційних технологій.

"Офісним робітницям, які ризикують потрапити під скорочення через автоматизацію, ми рекомендуємо перекваліфікуватися на бізнес-аналітиків, аналітиків даних, продуктових і проектних менеджерів - це можна зробити поступово як всередині компанії (програми мобільності), так і пройшовши додаткові курси. У цих професій немає гендеру, вони підійдуть як чоловікам, так і жінкам ", - говорить Сахно.

У той же час, трансформація робочих місць відбуватиметься поступово, а нові технології не спрямовані на те, щоб забирати робочі місця "безслідно", додає експерт.

Йдеться більше про те, що на місці одних професій будуть з'являтися інші, і навіть в автоматизованому середовищі людина залишиться затребуваною. Тому, що стосується банків, ще одним пріоритетним напрямком найму в них стане сегмент клієнтської підтримки, а саме - оператори колл-центрів.

Людська праця поки обходиться дешевше

За словами кар'єрного консультанта Тетяни Пашки, для співробітників, чиї області роботи будуть прискорено діджиталізуватися, є варіант "піднятися рівнем вище" - наприклад, від роботи касиром до роботи наглядача над "автоматизованою системою".

Тоді техпідтримка може стати привабливою не тільки в плані нових знань, але і з точки зору більш високої зарплати і перспектив.

"Правильна автоматизація вимагає серйозних інвестицій на початку процесу, а людям можна платити більше" поступово ", - зазначає Пашкіна.

Вона уточнює, що навряд чи автоматизація залишить без роботи тисячі жінок в Україні "вже завтра" в силу її економічної обгрунтованості: поки "живі" співробітники будуть обходитися дешевше, процес переходу буде пригальмовуватися.

"На даний момент продавці і касири в дефіциті, так як зарплати невеликі, а потреба - навпаки. Але як тільки вартість діджитального робочого місця стане дешевше з урахуванням обслуговування, загроза скорочення стане більш явною", - говорить кар'єрний консультант.

Що залишиться затребуваним

Що стосується наслідків епідемії коронавіруса, тут найбільше звільнень було зафіксовано в сфері обслуговування, торгівлі та шоу-бізнесі, і зі слів засновника рекрутингового агентства "Борщ" Сергія Марченка саме жінки виявилися менш захищеними, ніж чоловіки.

Для того, щоб перестрахуватися в майбутньому, він рекомендує вже зараз замислитися про перекваліфікацію.

"Під час кризи добре зарекомендували себе спеціальності, пов'язані з дистанційною роботою. Вони не просто не постраждали, але навіть потребували нових кадрів. Наприклад, однією з тих, хто виграв від локдауна, індустрій стала електронна комерція (e-commerce), а люди, які працювали в онлайн торгівлі, стали заробляти більше ", - коментує він.

У разі чергового локдауна, кажуть експерти, як і під час будь-якої кризи, в першу чергу страждають люди, зайняті фізичною або низькокваліфікованою роботою. А ось у СММщиків, Діджитал-маркетологів, SЕО-фахівців, таргетологів, контент-менеджерів роботи, навпаки, додалося.

Проте Марченко не заперечує, що процес перекваліфікації сам по собі непростий. Однак обставини пом'якшує той факт, що роботодавці зараз "не вимагають дипломів" і не очікують від здобувача обов'язкової університетської освіти.

"Часто досить курсів підвищення кваліфікації, а іноді і онлайн-підготовки. Та й в цілому ринок праці став більш лояльним до найманим працівникам після локдауна: роботодавці більш поступливі в питаннях віддаленої роботи, гнучкого графіка і суміщення", - ділиться засновник агентства "Борщ" .

Незважаючи на всі перераховані вище фактори, прогнози експерта щодо майбутнього працевлаштування жінок вельми сприятливі. За його спостереженнями, деякі роботодавці навпаки віддають перевагу роботі з жінками, оскільки вважають їх більш працьовитими і лояльними до компанії.

Тому, каже Марченко, у жінок є "резерви для підвищення своїх доходів і пошуку кращої роботи".

За інформацією кадрового порталу grc.ua, на даний момент найбільше жінок працюють в бухгалтерії, управлінні персоналом, освіті, медицині, в якості домашнього, адміністративного персоналу і в сфері краси.

 

Джерело: ubr.ua