Під підозри перевіряючих, серед іншого, потраплять окремі роботодавці, у яких відсутні наймані працівники

Державна служба з питань праці (Держпраці) вибере, до кого з роботодавців прийти з інспекцією, виходячи з даних Державної податкової служби (ДПС). Податківці формують для Держпраці список суб'єктів господарювання, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці на підставі ряду критеріїв.

Вона також зазначила, що критерії, за якими буде здійснюватися відбір роботодавців для перевірочного списку, вже частково закріплені в законодавстві постановою уряду №823 від 2019 року. Серед них:

  • невідповідність кількості працівників обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників по відповідному виду економічної діяльності;
  • наявність фактів порушень порядку оформлення трудових відносин, виявлених в ході контролюючих заходів ДПС.

За словами Глущенка, при формуванні списку буде братися до уваги і ряд додаткових критеріїв. Заступник міністра підкреслює, що список не є вичерпним, оскільки буде коригуватися в залежності від результативності інспекційної роботи. Але на даний момент ДПС може включити в ризикову групу тих роботодавців, у яких є:

  • невідповідність кількості об'єктів оподаткування та кількості найманих робітників;
  • невідповідність кількості одночасно працюючих реєстраторів розрахункових операцій (РРО) кількості працівників.

Також податкова відзначить тих роботодавців, у яких зовсім немає найманих працівників - цей критерій буде враховуватися у випадку з підприємствами в сферах роздрібної торгівлі, надання послуг, а також тих, які мають ліцензію на виробництво, зберігання і реалізацію підакцизних товарів.

Відзначимо, що в результаті інспекції роботодавець може отримати штраф. Максимальний розмір санкції, яка застосовується до суб'єкта господарювання, досягає 180 тис. грн.

З іншого боку, зараз Держпраці діє за принципом "спочатку попередь, а потім контролюй", вказує Світлана Глущенко.

Відповідно до цього підходу в першому півріччі 2021 року інспектори спочатку провели інформаційну кампанію, в ході якої приходили на підприємства і пояснювали працівникам і посадовим особам ризики незадекларованої праці і, навпаки, розповідали про переваги офіційного працевлаштування.

Під час таких візитів інспектори здійснювали моніторинг виконання роботодавцями норм трудового кодексу. Зокрема, як пояснював директор департаменту з питань праці Держпраці Володимир Гончарук, "візуально" оцінювали кількість працівників, які перебувають на підприємстві, а потім звірялися з реєстром застрахованих осіб.

Після таких відвідувань інспектори відстежують динаміку працевлаштування на конкретному підприємстві.

"Після закінчення інформаційної кампанії проводиться інспекційна кампанія в відповідних сферах господарювання у тих суб'єктів, які не прислухалися до інспекторів праці під час інформаційних візитів і не уклали трудові договори з працівниками", - пояснює Глущенко.

Заступник міністра вважає, що такий підхід дозволив істотно знизити кількість візитів до тих роботодавців, які ухилялися від переходу на офіційні трудові відносини після рекомендацій держслужби по праці.

Також це вплинуло на динаміку укладення договорів: за результатами інформаційних відвідувань з початку року в Україні було працевлаштовано 56,8 тис. працівників, повідомила Глущенко.

Ефективним, каже вона, є і роль ДПС в заходах щодо виявлення неоформленої зайнятості. Так, під час інспекційної кампанії 2020 року Держпраці за два тижні за участю інших контролюючих органів відвідало 56,8 тис. підприємців. З них Податкова брала участь у візитах до 12,6 тис. роботодавців.

"За інформацією ДПС, це дозволило забезпечити зростання динаміки працевлаштування в сферах, де проводилася кампанія, в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року на 25,8%", - пояснює Глущенко, але в той же час констатує - незважаючи на загальне зниження рівня неоформленої зайнятості в Україні, він все ще залишається надто високим.

За даними Держстату, кількість незадекларованих робочих, яких на початку 2018 го налічувалося 3,7 млн осіб, до початку 2021 року знизилося до 3,276 млн.

 

Джерело: ubr.ua