Іноземні фріланс-біржі почнуть оподатковувати додатковим податком. Виконавці вже заговорили про підвищення своїх цін. Розкрутитись можуть українські майданчики

Популярна серед українських ІТ-фахівців міжнародна біржа фрілансерів Upwork днями повідомила своїх користувачів про необхідність вказувати свої податкові дані у профілі на сайті. Зокрема, акцент зроблено на VAT-номері, який у найбільш популярній серед фрілансерів – ФОП на третій групі – відсутній.

Через викликаний резонанс регіональний менеджер платформи Катерина Божкова вирішила прояснити ситуацію. Вона пояснила, що нововведення пов'язане із внесенням змін до податкового кодексу України, який тепер зобов'язує великі іноземні IT-компанії бути платником ПДВ усередині нашої країни.

При цьому вона заспокоїла, що на фінальному заробітку виконавців цей факт не позначиться – податок компанія сплачуватиме зі своєї комісії, яку вона бере за послуги.

Проте до кінця наслідки такої зміни поки що неясні ні для фрілансерів, ні для замовників. На ринку представників таких послуг вже заговорили про те, що ПДВ, найімовірніше, позначиться на вартості роботи зареєстрованих на платформі фахівців пропорційно до податку – тобто розцінки зростуть на 20%.

І оскільки попит на розробників з України зараз високий, роботодавці схилятимуться до того, щоб з такою ціною погодитись. Але заробити на закордонних замовленнях, на відміну від українських платформ, можуть лише оформлені працівники – хоча б як ФОП.

Чим переманять українські біржі

На українських онлайн-платформах для фрілансерів підтвердили, що у зв'язку із ситуацією з американськими конкурентами піднімати комісію за свої послуги не планують. Але тих виконавців, які від разових замовлень вирішують переходити до фріланс-роботи на регулярній основі, також заохочують оформлятися "фопами".

"У разі, коли вони працюють як фізособи, то їх взаємодії із замовником регламентуються як грошовий переказ від замовника на користь виконавця, і провадиться через сторонній процесинг. Тобто, відповідно, будь-які питання щодо податків, за звітністю лягають на конкретних людей, і це вже на їхньому сумлінні” – коментує операційний директор Freelancehunt.com Валентин Зюзін.

Практика показує, що найчастіше до подібної стартової форми співпраці вдаються ті фрілансери, які мають основну роботу, а ввечері періодично беруть якісь замовлення, тобто це не на потоці.

Ті ж, хто виконує замовлення на постійній основі, уточнює Зюзін, повинні працювати як мінімум у вигляді ФОП, оскільки для них це вже підприємництво.

"Фрілансерам найчастіше доводиться працювати з юрособами, а це доступно ФОП на третій групі. До того ж, там нормальні податкові ставки – 5%. Тому в більшості випадків оформляються саме на неї", - кажуть у Freelancehunt.

В іншому українському сервісі з підбору фахівців Kabanchik.ua UBR.ua також підтвердили, що виконувати замовлення у них можуть як ФОП, так і приватні спеціалісти, а розмір комісії самого ресурсу це не впливає.

"Фахівці платять лише комісію сервісу за успішно виконане замовлення. Оплату податків за свою діяльність вони здійснюють самостійно без залучення нашого сервісу", - коментує керівник відділу маркетингу Kabanchik.ua Ольга Сорока.

Доведеться платити комісію сайту: де дешевше

На Kabanchik.ua уточнили, що на даний момент комісія їхнього сайту для виконавця залежить від категорії робіт та міста, а за розміром може становити від 5 до 20%. Пов'язано це з багатьма факторами, серед яких активність категорії у конкретному місті, кількість перевірених спеціалістів тощо.

Freelancehunt, яка більшою мірою спеціалізується на технічних працівниках, комісія для всіх загальна і становить 9%. Її може сплатити як цілком замовник, так і фрілансер – тут все залежатиме від домовленості сторін ще до початку роботи. У 75% випадків, уточнюють експерти, комісію сплачує замовник.

"Ми спілкувалися нещодавно із замовниками: виходить, що багато хто з них, коли йдуть на фріланс і формують бюджети, вже закладають туди комісію сервісу. Тобто це для них – нормально, це одразу входить до їхніх витрат. А фрілансеру зручно, якщо вони домовилися про роботу, умовно, за 10 тис. грн, то він знає, що рівно стільки й отримає", - зауважує Зюзін.

На американському Upwork модель оплати відрізняється від українських аналогів. Комісія сайту від кожної угоди фрілансера становить 5-20% залежно від суми контракту між виконавцем та замовником: чим вища сума, тим менший відсоток.

Також додатково замовник оплачує сайту 3% процесингу, що у опитаних українських аналогів – немає.

Робота в тіні може закінчитися

Юристи до діяльності фрілансерів в Україні ставляться з обережністю та попереджають, що законодавчо такий вид діяльності у країні не відрегульований. Тому таким працівникам у будь-якому разі доведеться вибирати – або ставати ФОП і працювати на себе, надаючи якісь послуги, або оформлятися у наймані співробітники.

"Сказати, що є якась грань, коли фрілансер має оформитися – її апріорі бути не може. Як тільки людина починає систематично здійснювати якусь господарську діяльність, надавати послуги, виробляти товар – той самий хендмейд, він у принципі має бути суб'єктом господарювання , тобто фізособою-підприємцем. Тому що провадження такої діяльності без належної держреєстрації – заборонено", – зауважила старший партнер Pravo Garant Надія Загрія.

При виконанні будь-яких разових замовлень, додає вона, легальним варіантом може бути договір цивільно-правового характеру. Але там замовнику (ФОП або юрособі) необхідно бути уважним до предмета договору, а послуга має бути такою, яку можна передати за актом приймання-передачі (наприклад, написання тексту).

Таким договором також передбачено суму винагороди, а при нарахуванні та виплаті, роботодавець утримує з виконавця ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%), і зверху сплачує на цю суму ЄСВ.

Також юрист попереджає, що податковий орган може здійснювати т.зв. контрольну закупівлю, тому не треба думати, що в інтернеті можна сховатись.

При цьому сайти, які надають послуги з пошуку фрілансерів, відповідальності за оформлення виконавців не несуть – вони лише надають майданчик для обміну інформацією. Далі – обов'язок самого виконавця, щоб легалізувати свою діяльність.

"У нас була така ситуація з татуювальником. Податкова оформила замовлення, списалися, відправили йому передоплату на закупівлю відповідного матеріалу та у призначений час прийшли перевіряльники та зафіксували факт того, що він надає послуги, не будучи суб'єктом господарювання. На перший раз йому виписали попередження. Після – він уже пішов оформляти ФОП", – резюмує Загрія.

 

Джерело: ubr.ua