Також Верховна Рада схвалила введення трудових договорів з нефіксованим робочим часом

Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону № 5266 про внесення змін до деяких законодавчих актів України, покликаних посилити захист прав працівників. "За" проголосували 296 парламентаріїв.

Документ передбачає можливість укладення колективного договору фізособами, які використовують найману працю, а також поширення дії положень галузевої угоди на всіх роботодавців галузі.

У свою чергу роботодавець зобов'язаний ознайомити працівника з текстом колективного договору, змінами і доповненнями до нього.

Крім того, документ пропонує встановити обов'язок сторін забезпечити безперешкодний доступ до тексту договору, включаючи можливість його копіювання, а також інформувати про його укладення та внесення до неї змін безпосередньо зацікавлених в цьому суб'єктів.

Договір повинен діяти не менше року в разі реорганізації, зміни власника юрособи, відокремленого структурного підрозділу юридичної особи.

Ще роботодавців мають намір зобов'язати повідомляти профспілковому керівникові про заплановане масове звільнення і посилити відповідальність за порушення порядку повідомлення роботодавцем профспілок про масове звільнення.

Прописані норми про недопущення дискримінації в оголошеннях з працевлаштування, а також надання права особам, які зазнали дискримінації, звернутися до суду із заявою про відновлення порушених прав, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Також в першому читанні прийнятий проект закону № 5161 про законодавчі зміни, які врегулюють деякі нестандартні форми зайнятості. "За" проголосували 327 парламентаріїв.

Законопроект  пропонує  введення нової особливої форми трудового договору - трудового договору з нефіксованим робочим часом . В такому випадку обов'язок працівника виконувати роботу виникає виключно за умови надання власником або уповноваженим ним органом доступною роботи, без гарантій того, що така робота буде надаватися постійно.

Використання такого договору підсилює мобільність працівника, дає велику свободу вибору в реалізації права на працю, а також створює зручний законодавчий механізм легалізації праці фрілансерів, які вважають за краще виконання короткострокових проектів і не обмежуються виконанням робіт у одного замовника.

Кількість укладених трудових договорів з нефіксованим робочим часом не може перевищувати 10% загальної кількості трудових договорів. Юр- та фізособи-підприємці, які використовують найману працю менше 10 працівників, зможуть укладати не більше одного трудового договору з нефіксованим робочим часом.

Пропонується закріпити зміст такого договору, де, зокрема, передбачити інформацію про:

  • способ і мінімальний термін повідомлення працівника про початок виконання роботи;
  • способ і максимальний термін отримання повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або відмовитися від її виконання в певних випадках;
  • інтервали, в які від працівника можуть вимагати працювати (базові години і дні).

Кількість базових годин не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів  6 днів на тиждень.

Відмова працівника від виконання роботи в базові дні та години, визначені договором, є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Мінімальна тривалість робочого часу працівника протягом календарного місяця становить 32 години. Якщо працівник виконував роботу за менш ніж 32 годин, йому повинна бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці, визначених трудовим договором.

 

Джерело: ubr.ua