Виробничі робочі місця не отримують ніяких преференцій після локдауна

В Україні все активніше шукають айтішників. Це тренд, який обумовлений невисокою вартістю праці в нашій країні в порівнянні, наприклад, з США, де вартість життя вище і співробітники коштують дорожче.

Про останні віяння українського ринку праці розповів засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян.

Крім фахівців IT-сектора, також роботодавців цікавлять маркетологи, які здатні працювати як на вітчизняний ринок, так і на англомовний світ.

"Той факт, що англомовні фахівці цінуються дорожче - вже не викликає ні в кого здивування, але раніше ці навички були менш затребувані, ніж зараз. Найчастіше компанії з України роблять міжнародні проекти, що сприяє попиту на різні мови. Крім англійської актуальні польська мова, іспанська, китайська " , - говорить Сароян.

В цілому ж, додає він, тенденції ринку праці за п'ять років більш-менш стабільні. Хороші фахівці все ще треба багато де. Харківські університети, київські, одеські - все готують різних інженерів IT, програмістів, маркетологів, які майже відразу після закінчення навчання, а, часом, і під час навчання, отримують попит на свою працю з боку роботодавців.

Цифровий світ обумовлює рухатися в ногу з часом. Якщо поки що в Україні не створюються технологічні продукти, які могли б конкурувати з китайськими, то різні сервіси для існуючих продуктів у великому співвідношенні роблять саме у нас в країні" , - помітив засновник компанії Performance Managment.

Крім того, каже експерт, внутрішня політична ситуація в Білорусі за останні два роки погіршилася, що спровокувало відтік не просто фахівців IT, а великих компаній міжнародного рівня. Вони повноцінно перевезли свій бізнес в Україну.

"Зверніть увагу на пропозиції банків, які пропонують свої карти для населення і окремі зарплатні проекти для IT-компаній. Виділення сектора демонструє сильну дохідну частину бюджету країни з податкових відрахувань. По суті, це все наші представники" ФОПів " , - зауважив Сергій Сароян.

Одночасно з цим висока заробітна плата в країні варіюється в рамках $ 3-3,5 тис. Однак, підкреслив експерт, ситуація така, що оклади зростають, а якість послуг при цьому - ні. Тобто навіть нові фахівці замість того, щоб набиратися досвіду і стабільно працювати в одній компанії, беруться за будь-які проекти з високим гонораром, де вони, по суті, практикуються.

"Коли співпраця не складається, співробітники просто йдуть в інший спонсорований проект продовжувати напрацьовувати свій досвід" , - зауважив він.

Якщо говорити про інших фахівців, то високі оклади зберігаються і у топ-менеджменту. При цьому важливо розуміти, що більше таких фахівців - в рази - в країні не стане.

"Якісні менеджери-управлінці унікальні, і це якась ніша, а не масовий сектор. Маркетологи, на жаль, також рвуться до високих окладів у рамках $ 3-3,5 тис., Але не мають релевантного досвіду під запити міжнародних проектів, і виходить ситуація як з junior-фахівцями IT-сектора " , - розповідає Сароян.

Після пандемії бізнес в країні став автономним. Багато хто усвідомив потребу грамотного розподілу коштів не тільки особистих, а й поточних. Фахівці стали звичними до того, щоб працювати з дому, що позначається на якості роботи.

Однак зовнішні умови такі, що в будь-який момент може знову статися локдаун і роботодавцям дуже складно аргументовано отримати фахівця на роботу в офісі. Спеціаліст в такий момент починає диктувати умови і шукає інші проекти.

Тобто, по суті, синтетичні професії, які полягають в онлайн-діяльності, зараз знаходяться у вигідному становищі. Виробничі робочі місця не отримують ніяких преференцій після локдауна.

З позитивних складових варто відзначити зростання кількості самозайнятих. Майстри по догляду за зовнішністю для жінок, для тварин, різні репетитори, стоматологи, спекулянти - всі отримали поле для діяльності в той момент, коли офіційно все повинно бути закрито і не працювати, констатує експерт.

У найближчі п'ять років ситуація істотно не зміниться. Ціни на фахівців прогресивно зростати не будуть, так як економіка світу не на підйомі і продукти, які створюють IT-фахівці, не генерують такий прибуток, що компанії будуть в змозі підвищувати заробітні плати до нескінченності.

"Ціни близькі до граничних рівнів. Але попит на фахівців збережеться, тому що все більше проектів з'являється навколо синтетичного ринку мобільних додатків, токенів, криптовалюти" , - зауважив Сароян.

 

Джерело: ubr.ua