На фінансову допомогу зможе претендувати більше підприємців, але в бюджеті грошей на це не передбачили

Український бізнес пропонують звільнити до кінця 2021 роки від сплати ЄСВ та єдиного податку. Одночасно з цим можуть продовжити і мораторій на перевірки малих і середніх підприємств.

Відповідні ініціативи містять подані в Раду законопроекти №5346 і 5346-1. Але їх розгляд може затягнутися через те, що різні партії прагнуть проштовхнути саме свої напрацювання, які практично ідентичні з проектами інших їхніх колег.

До того ж, кажуть експерти, від цих ініціатив віє популізмом, хоч в них і є раціональне зерно. Тільки ось бізнес під час пандемії потребує більш дієвих кроків і підтримки.

Розширять коло одержувачів допомоги

По суті, два вищезазначених документа мало чим відрізняються один від одного - обидва спрямовані на підтримку підприємців. Але деякі відмінності між ними все ж є.

Законопроектом №5346 (колектив авторів на чолі з нардепами від "Голосу" Кірою Рудик і Ярославом Залізняком) передбачено наступне:

  • до завершення карантину забороняються перевірки діяльності підприємств, а також здійснення контролю з боку держорганів до кінця 2021 роки;
  • тимчасово звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску (ЄСВ) фізособи-підприємці ( "ФОПи") за себе і за кожного найманого працівника;
  • значно розширюються категорії підприємців, які мають право на отримання грошової допомоги в розмірі 8 тис. грн.

При реєстрації своєї справи бізнесмени-початківці, як правило, вказують цілий ряд видів підприємницької діяльності, які вони будуть здійснювати (т.зв. КВЕДи - Класифікатор видів економічної діяльності).

Раніше уряд регламентував видачу грошової допомоги в розмірі 8 тис. грн згідно основним видом (який першим стоїть в списку при реєстрації підприємства).

Однак якщо підприємець в даний момент займається бізнесом, який в цьому переліку займає не перше, а, скажімо, четверте місце, то він вже не може претендувати на компенсацію.

Тому автори законопроекту №5346 вирішили значно розширити число «обраних» видів діяльності. Таким чином, урядову допомогу отримають більше бізнесменів.

За словами президента Асоціації приватних роботодавців Олександра Чумака, до основного роду діяльності, закріпленому в КВЕД, - наприклад, роздрібна торгівля комп'ютерною технікою - може бути додана і позиція "оптова торгівля", яка значиться в списку на третьому або четвертому місці.

"Коли складалися подібні КВЕДи, ніхто не замислювався, що на практиці все може обернутися так, що це буде важливо, наприклад, при отриманні допомоги від держави. Адже цей класифікатор спочатку опрацьовувався для статистичних цілей. А коли в країні настав карантин, то виявилося , багато видів діяльності не підпадають під головні - основні, які регламентуються цим КВЕД ", - говорить він.

У цьому законопроекті стоїть поправка, що подібну допомогу по карантинним заходам має "будь-який з п'яти перших видів економічної діяльності".

Як отримати гроші

Будь-який підприємець може отримати таку допомогу від держави, якщо скористається сервісом "Дія".

На першій сторінці сайту є спеціальна позиція для отримання заповітних "8 тис. грн від Зеленського". Її етапи наступні:

  1. Зареєструватися в кабінеті громадянина за допомогою електронного підпису.
  2. Сайт автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду та Державної податкової служби України.
  3. Потім необхідно вибрати область діяльності.
  4. Підтвердити місце роботи.
  5. Ввести номер гривневого рахунку.
  6. Очікувати нарахування грошей на нього.

Що стосується тимчасової відміни виплати підприємцями ЄСВ і єдиного податку, то, як зазначає президент Всеукраїнської асоціації "Фінансова грамота України" Михайло Стрельников, в разі прийняття законопроекту, таке станеться автоматично (згідно переліку КВЕДів - тобто тим бізнесменам, які проводять діяльність відповідно до перших п'яти видів).

Нікуди підприємцям для підтвердження йти не треба, запевняє експерт.

Пропозиції від Южаніної

Другим законопроектом - №5346-1 - авторства Ніни Южаніної і групи нардепів регламентується, що за результатами 2021-2022 рр. підприємці та їх наймані працівники зможуть реалізувати права на податкову знижку щодо лікування захворювання Covid-19.

Це фактично єдине і головне доповнення, яке існує в цьому документі.

Всі інші моменти: суми грошової допомоги підприємцям і їх найманим працівникам, а також заборона на проведення перевірок держорганами і розширення видів діяльності, за якими можна розраховувати на держдопомогу, як і в першому документі, також присутні.

Профанація або користь

Як зазначає старший партнер АО "Кравець і партнери", адвокат Ростислав Кравець, ні в першому, ні в другому документах немає, мабуть, найголовнішого - додаткових витрат на їх реалізацію в державному бюджеті.

"Ці два" законопроекта-близнюки ", по суті, є популістськими. Скажіть, якого підприємця врятують від проблем, яких у нього за період кризи накопичилося чимало, 8 тис. грн? Карантин може тривати і в 2022 році. Тут важлива не стільки незначна підтримка держави, як вироблення і впровадження різних держпрограм щодо підтримки малого та мікробізнесу. тобто системні речі ", - відзначає він.

Згоден з цим і Олександр Чумак, відзначаючи, що подібні програми також могли б розробляти регіональні та місцеві органи влади, які в цьому питанні дуже пасивні.

З іншого боку, є й цілком корисні в нинішніх реаліях починання влади, зазначає експерт. Наприклад, деякі підприємці змогли успішно перекредитуватися за урядовою програмою "Доступні кредити 5-7-9%" під більш низькі відсотки.

Це значно полегшить бізнесу виплату кредитних боргів надалі.

"Сьогодні представники малого і мікробізнесу в деяких випадках також можуть отримати кредит під 0% річних, але часто банки їм відмовляють, оскільки ті не можуть підтвердити свої обороти", - помічає Чумак.

Проте бізнесмени раді появі таких законопроектів, які, на їхню думку, все-таки здатні дещо полегшити життя компаній в нинішньому році.

"Сьогодні фактично в парламенті йде боротьба фракцій за прийняття свого законопроекту. Однак для нас абсолютно байдуже чий він буде. Важливо те, що він буде прийнятий", - резюмує Олександр Чумак.

 

Джерело: ubr.ua