В Україні планують зробити жінок військовозобовʼязаними. Щоправда, не всіх, як повідомлялося раніше, а лише представниць деяких професій. За минулий місяць Міністерство оборони двічі скорочувало перелік галузей. Зараз у ньому хочуть залишити 6 сфер.
Минулого тижня у Міноборони оголосили, що список професій, представниці яких стануть військовозобов’язаними, знову змінять (минулого разу його скорочували наприкінці грудня). Ми зʼясовував, хто з фахівчинь повинен буде встати на облік, а також, чи передбачені штрафи або інше покарання для тих, хто цього не зробить.
Які спеціалістки — військовозобовʼязані
Повний перелік спеціальностей ще не оголошено, зараз урядовці продовжують обговорення та затвердження тексту наказу «Про затвердження переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями». Проте вже є повідомлення, що до списку увійдуть такі галузі:
- медицина;
- електроніка;
- зв’язок;
- метрологія та картографія;
- фінанси;
- бухгалтерський облік та аудит тощо.
«У наказі ми затверджуємо не усі спеціальності, які нам колись теоретично можуть знадобитися, а тільки ті, що наші військові вважають актуальними в осяжній перспективі. Це дозволило значно скоротити перелік спеціальностей і професій, які потребують військового обліку жінок на даному етапі. Відповідно, це дозволить спокійно, без ажіотажу організувати та забезпечити облік визначених груп, проаналізувати результати та рухатись далі», — пояснив міністр оборони Олексій Резніков.
Зазначається, що в підсумку посадовці планують затвердити 14 спеціальностей та 6 професій, представницям яких треба буде стати на військовий облік. (Так, список скоротиться з 35 фахових напрямків.)
Хто такі військовозобовʼязані та як стати на облік
«Військовозобов’язані — це громадяни, які перебувають у запасі для комплектування збройних сил та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави», — пояснюють у Міноборони.
Незабаром стане відомий повний список спеціальностей, тож розповідаємо, що треба робити та які документи потрібні, щоб стати на військовий облік.
Спочатку майбутній військовозобовʼязаній потрібно подати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) пакет документів, серед яких:
- заява (складається на місці);
- паспорт та ідентифікаційний код;
- свідоцтво про шлюб (для заміжніх);
- свідоцтво про народження дітей (для матерів);
- диплом про закінчення навчального закладу;
- довідку з роботи із зазначенням спеціальності, посади, яку займає жінка.
Після прийому документів треба буде пройти на військово-лікарську комісію. Лікарі визначать, чи придатна жінка до служби й чи потрібно її ставити на облік.
Чи будуть штрафувати
Крім новин про необхідність ставати на облік, багатьох жінок неабияк схвилювали відомості про можливі штрафи. Тож у Міністерстві оборони розʼяснили це питання. «Що стосується штрафів, то їх не можуть застосовувати до жінок, спеціальності яких передбачають постановку на облік. [...] Військовозобов’язаним людина стає лише після постановки на військовий облік. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено штрафів для жінок які вперше стають на облік як військовозобов’язані», — зазначив Олексій Резніков.
Проте за порушення правил військового обліку штрафи передбачені. Наприклад, якщо військовозобовʼязана жінка не зʼявиться у ТЦК та СП за викликом, її оштрафують на суму від 850 до 1700 грн.
А ще покарання передбачене й для роботодавців, у яких працюють військовозобовʼязані фахівчині. Якщо роботодавець прийме на роботу військовозобовʼязану, яка ухиляється від обліку, йому загрожуватиме штраф у 5 100-8 500 гривень.
Источник: work.ua