З працівників, за яких візьмуться перевіряльники, надто мало платять ЄСВ. За порушення при оформленні санкція може доходити до 180 тис. грн.

Держпраці та податківці вперше займуться перевірками іноземних працівників в Україні. За порушення в їх оформленні українським компаніям загрожує штраф у десятикратному розмірі "мінімалки" за кожного такого працівника – по 60 тис. грн за особу.

За даними чиновників, кількість працівників без громадянства, які офіційно працюють в Україні, невпинно зростає. Якщо 2017-го їх працювало 12,4 тис. осіб, то 2020-го – вже понад 23,4 тис. осіб.

Нечувані штрафи

З початку 2021 року регіональні центри зайнятості видали 10,8 тис. дозволів на працевлаштування іноземців. Ще для 4,2 тис. дію документів продовжили.

Майже 60% іноземців, які працюють в Україні, є фактичними керівниками ("топами-управителями") компаній, решта – наймані працівники. Вони здебільшого працюють в IT-бізнесі (програмістами), різними менеджерами, у сфері медицини та освіти.

"Цими перевірками займатимуться інспектори Держпраці та Державної податкової служби. У свою чергу, роботодавці, які здійснюють виплату зарплати без нарахування ЄСВ, також можуть бути оштрафовані. Проте роботодавці, які оформлені на єдиному податку I-III груп, за перше таке порушення можуть позбутися попередженням", – розповів голова Асоціації представників малого та середнього бізнесу Києва Максим Тютюнников.

Водночас у майбутньому, після повторних таких правопорушень, роботодавців можуть покарати вже на 180 тис. грн.

Дозволи заберуть

Юристи вказують, що страхувальниками завжди є роботодавці, які мають сплачувати ЄСВ. Самих працівників штрафувати не мають права.

"Якщо іноземці офіційно працевлаштовані на українських підприємствах, то питання сплати для них ЄСВ є проблемою саме роботодавців. І будь-які санкції до трудових мігрантів не можуть бути застосовані, тому що для цього немає жодних підстав", – зауважив адвокат Юридичного бюро Дмитра Гутгарця, Дмитро Гутгарц.

Однак він зазначає, що якщо іноземець зареєстрований в Україні як фізособа-підприємець, то він у повному обсязі несе відповідальність за ухилення від сплати ЄСВ нарівні з вітчизняними суб'єктами господарювання.

Як зазначає нам керуючий партнер ЮФ "Наказ" Філіп Орлов, несплата ЄСВ може створити низку проблем для іноземних працівників.

"Дозвіл на роботу, який вони отримують у нас у країні, є підставою для оформлення посвідки на проживання. Це дуже важливо, тому що працівник, часто приїжджаючи в Україну, має довгострокові плани, у тому числі і щодо імміграції. А виявлення порушень щодо сплати ЄСВ тягне за собою анулювання дозволу на тимчасове проживання в нашій країні", - вказує юрист.

Взагалі, як упевнений Максим Тютюнников, якщо для роботодавців у ході таких перевірок законодавчо встановлено дуже жорсткі наслідки за порушення трудових норм, то для трудових мігрантів це все діятиме навпаки – у бік дотримання їхніх гарантій та прав.

"Несприятливі наслідки для іноземців можуть бути у випадках підписання фіктивних трудових договорів із роботодавцем для отримання дозволу на тимчасове проживання. Після проведення таких перевірок, зрозуміло, інспектори звертатимуться до Державної міграційної служби, щоб та ініціювала фактичне видворення таких осіб з України", - зазначає він.

Мало податків

Цікавим є питання, які ж підприємства та сфери насамперед, так би мовити, потраплять під "роздачу" під час таких перевірок?

"Думаю, це не стосуватиметься будь-яких окремих секторів. Є перелік компаній, яким дали такі дозволи, і він може бути переданий до податкових органів щодо сплати ЄСВ і дуже просто буде виявити порушників",– вважає Філіп Орлов.

Дмитро Гутграц також вважає, що насамперед перевіряльники звертатимуть увагу на суму заборгованостей зі сплати ЄСВ, бо бюджет Пенсійного фонду України, як відомо, є гостродефіцитним і потребує постійного поповнення грошима. Водночас він упевнений, що в першу чергу обиратимуть найбільш "грошові" напрямки бізнесу, такі як ІТ.

Максим Тютюнников погоджується зі своїми колегами з приводу основного критерію – сплати ЄСВ. На підтвердження своєї правоти він наводить цікаву показову цифру.

За даними Пенсійного фонду України, у першому півріччі 2021 року роботодавці, які отримали дозвіл на працевлаштування іноземців, виплачували зарплати та сплачували цей вид податку лише 3180 працівникам. А це становить лише 13,7% загальної кількості виданих дозволів.

Скасували обов'язкову гілку зарплат

Паралельно з активізацією роботи з виявлення нелегальних працюючих іноземців Кабмін також ухвалив рішення про відміну обов'язкового рівня забезпечення зарплатами іноземних осіб у розмірі від 5 до 10 "мінімалок" (тобто мінімальний та максимальний рівень оплати праці для іноземних працівників).

Але, як вважає Дмитро Гутгарц, уряд не має права ліквідувати такі норми, бо ті зафіксовані законодавчо.

"Кабмін лише може підготувати спеціальний законопроект та подати його на розгляд до парламенту. А сам намір ліквідації таких норм – шлях до встановлення ринкових умов оплати праці працівників, незалежно від їхнього громадянства. Ця норма у законі – скоріше "запобіжник" для вітчизняного бізнесу від заниження офіційних зарплат для іноземців", – зазначає він.

Філіп Орлов також вважає, що це не відлякуватиме іноземців від роботи в Україні, а навіть навпаки, сприятиме збільшенню кількості офіційно працевлаштованих.

"Справа в тому, що обмеження в 10 мінімальних зарплат (60 тис. грн) з вирахуванням 40% податків та держзбору за оформлення дозволу (разом – 10-15 тис. грн), не відповідає середньоринковій вартості праці іноземців. Таким можуть похвалитися хіба що "топи" або висококваліфіковані фахівці, і то вони обходять це через реєстрацію ФОП", – наголосив юрист.

На його думку, працівники із середнім доходом просто змушені шукати інші варіанти оформлення дозволу на тимчасове проживання в Україні, до того ж отримувати заробітні плати у "конвертах".

Однак, з іншого боку, вважає Максим Тютюнников, це все-таки може відлякувати деяких іноземців, оскільки тепер буде виключено гарантії щодо отримання для них вищих зарплат. А це, на його думку, може справді сприяти тому, що Україна стане менш привабливою для працевлаштування.

 

Джерело: ubr.ua