Менторські програми


 

Власники різних компаній та фірм часто ставлять перед собою кілька важливих завдань – створення сильного та потужного HR-бренду, залучення у власну команду кваліфікованих спеціалістів. Для вирішення всіх цих завдань потрібно пройти комплексний і складний процес. При цьому особливу роль відіграють інвестиції в навчання своїх співробітників, у створення комфортних умов для майбутнього розвитку.

Незважаючи на появу нових методів, сучасних інструментів, класичний принцип використання менторських програм, як і раніше, не втрачає своєї актуальності.

Менторство: розбираємося з поняттям

Менторство – це вже давно перевірений спосіб передачі нової та корисної інформації в процесі навчання співробітників у конкретній компанії, організації. Таким чином, використовується інструмент для швидкої та ефективної передачі досвіду «з одних рук до інших».

У процесі навчання бере участь дві сторони:

  1. Ментор, який має необхідний багаж знань, досвід у конкретній сфері діяльності.
  2. Менти, які бажають розвиватися, навчатися у певній сфері діяльності.

Таким чином, переваги від менторства буде забезпечено всім учасникам. Якщо ментор зможе розвиватися як наставник, то менти зможуть отримати новий багаж знань.

Основні види менторства у компаніях

Попри те, що поняття «менторство» у різних компаніях розглядають по-своєму, найчастіше йдеться про передачу практичної інформації, особливих навичок, спрямованих на підвищення професійного рівня.

Умовно всі знання можна розділити на великі групи:

  • Загальні знання. Наприклад, коли старший спеціаліст ділиться знаннями з молодшим спеціалістом компанії, розповідаючи, як правильно справлятися зі складнішими завданнями.
  • Специфічні знання, інформація, яка буде актуальною для певного спеціаліста або команди спеціалістів (відділу компанії). Наприклад, передача знань, досвіду щодо різноманітних напрацювань, що в майбутньому допоможе справлятися з виконанням наданих обов'язків.

Не менш популярним видом менторства називають також й допомогу новачкам. У цьому випадку всі дії, особливості програми спрямовані на те, щоб допомогти новій людині швидко адаптуватися в колективі, на новому робочому місці, розповісти про специфіку роботи компанії, до кого вона може звертатися за допомогою.

Менторство можна практикувати не тільки в індивідуальному порядку, а й працювати на ширшу аудиторію. Головне, не забувати про основну особливість – практичне застосування всіх здобутих знань та навичок. При цьому ментор не є учителем, який ставить оцінки та видає відповідні сертифікати. Це повноцінний наставник, який готовий ділитися своїм досвідом, надавати корисні поради.

Переваги використання менторських програм

На перший погляд може здатися, що застосування менторських програм є корисним виключно для тих, хто навчається. Але все інакше, адже переваги отримує кожна зі сторін-учасників організованого процесу:

  • Переваги для ментора – можливість навчитися ділитися своїм досвідом та знаннями з іншими; сформувати навколо себе сильне оточення; навчитися структурувати свої знання; навчитися надавати зворотний зв'язок.
  • Переваги для учнів – підвищення кваліфікації; вивчення нової та корисної інформації; кар'єрний ріст; підвищення ефективності та продуктивності в роботі; вироблення певних професійних стандартів.

З цих причин дедалі більше сучасних компаній та фірм активно запускають у роботу корпоративне менторство. При цьому важливо все правильно організувати, погодивши основні деталі: вибрати та затвердити концепцію, підготувати правила та умови для співробітників, призначити відповідальних осіб та інше.

Менторство є відмінним HR-інструментом у руках менеджменту, якщо у компанії є достатня кількість інформації, а основною метою вважається вирощування фахівців усередині фірми.