Як виявити токсичного співробітника в колективі?


токсичный сотрудник фото

Виявити скандаліста, відвертого хама або обманщика - нескладно. Ще на першому етапі співбесіди, задавши пару суперечливих питань, можна зрозуміти, яка перед вами людина. Досвідчений керівник або рекрутер легко впорається з цим завданням. А ось з токсичними людьми зовсім інша історія. Вони можуть тривалий час приховувати темну сторону. Так, і ця сторона часто багатогранна і важко визначна. А шкода від неї лягає тінню на продуктивність і настрій цілого відділу. Саме тому важливо уникати токсичних людей в колективі. Тільки як?

Хто ці люди? Як їх виявити і знешкодити? Давайте розбиратися!

Токсичні співробітники - хто це і як їх виявити?

Токсичний співробітник цілком може бути професіоналом своєї справи. Навіщо ж його виявляти і знешкоджувати - подумають багато керівників. Справа в тому, що подібні кадри завдають непоправної шкоди атмосфері в колективі, корпоративній культурі та продуктивності інших.

Ці люди можуть нахабно порушувати чужі кордони, маніпулювати, підбурювати. Деяким з них здається, що їх явно недооцінюють. Тому не дивуйтеся, коли вони почнуть знецінювати досягнення колег. Серед токсичних чимало любителів пліток і саботажу. Однак не обов'язково всі якості складуться в одній людині. Часто достатньо пари характерних рис, щоб зіпсувати життя оточуючим.

Розглянемо якості властиві токсичним кадрам.

  • Баба-Яга проти. Бачили таких? Всі нововведення або пропозиції керівництва вони обов'язково зустрінуть претензією. Навіть не намагайтеся їм догодити. Вони знайдуть підступ в будь-якій дії. Отримали подарунки від компанії -  даремні, краще б преміювали. Не отримали - жадібні, але ж ми на них працюємо. До речі, на нарадах вони відмовчуються в сторонці. А деструктивні мови штовхають своїй цільовій аудиторії - співробітникам, які поділяють їхні ідеї. Або хоча б просто слухають і кивають у відповідь. Найжахливіше, коли такі розумники починають підбивати колег і домагатися своїх цілей чужими руками.
  • Скиглій. У цих токсичних співробітників постійно хтось винен в складній життєвій ситуації, маленькому окладі, завалі на робочому столі. Навколо одна несправедливість. І взагалі, куди ми котимося? Вони люблять поскаржитися, викликати співчуття і отримати психологічні погладжування. З одного боку - явної шкоди вони не завдають. Просто скаржаться. Просто ниють. Просто не хочуть брати відповідальність за своє життя. Однак такий настрій буває заразливим.
  • Незамінний. На ньому одному тримається підприємство і якщо він піде, то все точно рухне. І взагалі, де вони такого дурня ще знайдуть? Найчастіше цю роль грає рядовий співробітник. Хоча їм цілком може виявитися і керівник. Шукати незамінним помічника - безглуздо. Він все одно нікого не допустить до своїх непосильних обов'язків. Так, і помічники бездарні, все перепсують страждальцю.

Зрозуміло, це лише деякі ознаки токсичних співробітників.

Чим небезпечні токсичні співробітники? Як вони впливають на колектив?

Якщо ви помітили зміни в поведінці деяких кадрів, то головне, не вішати ярлик «токсичності» на кожну людину. У всіх людей буває поганий настрій, невдалі дні, провальні завдання та проекти. Токсичний - це не періодичні спалахи, а систематична поведінка.

Деякі колеги кажуть, що з часом одна присутність таких співробітників сіє напругу і дискомфорт в колективі. А самі згубні наслідки будуть від токсичного начальника.

Скиглії теж аж ніяк не безпечні. Вони заряджають своїм настроєм, демотивують оточуючих. Більш агресивні кадри налаштовують колектив проти керівництва, певних співробітників, новеньких. Окремі індивідуми ускладнюють робочі процеси, взаємодію в колективі. В таких умовах нормальні фахівці не витримують і просто звільняються. І виходить, що один токсичний співробітник витісняє нормальних.

Що робити з такими працівниками? 

Перш за все, таких краще не допускати в колектив. Розпізнати токсичних допоможе професійний рекрутер. Він проведе більш розгорнуту співбесіду з кандидатом. Задасть не тільки професійні, а й особисті питання. Промацає слабкі сторони. Також варто особливо придивитися до співробітника під час випробувального терміну.

Якщо в колективі виявилася відверто токсична людина, то оптимальний спосіб її нейтралізувати - це звільнення. Він не зміниться. Не змінить своє ставлення до життя. Але цілком може статися, що через одного токсичного ви втратите десять по-справжньому надійних, цінних кадрів.

Будь-які проблеми персоналу вам допоможе вирішити компанія Віп Ейчар. Професійні рекрутери проводять відбір, співбесіду, оцінку персоналу за високими стандартами і сучасними технологіями.