Як розпізнати брехню кандидата на співбесіді


лгун-кандидат фото

Всі брешуть. Цю фразу говорив ще Доктор Хаус в серіалі. На щастя чи нещастя це правда - всі люди брешуть. Але, масштаб брехні у всіх різний. Іноді люди говорять неправду на благо когось, іноді на благо собі. Брехун на співбесіді бреше звичайно на благо собі. І про це варто поговорити.

Ми розповімо, як розпізнати неправдиву інформацію і які наслідки можуть бути від працевлаштування такого кандидата.

Презентація себе як фахівця безсумнівно важливий пункт. На співбесіді кандидат зазвичай перебільшує свої можливості, коли розповідає який досвід отримав, що вміє, чим може займатися і так далі. Це дуже корисна навичка, так як вміння донести інформацію до співрозмовника для будь-якого співробітника великий плюс.

Але, є ряд чинників, які можуть свідчити про брехню

Різка помітна реакція на якесь питання

Наприклад, інтерв'ю відбувається досить стандартно на одному звуковому рівні і емоціях і після питання про рекомендацію з попереднього місця роботи голос кандидата змінюється (голосніше, тихіше), руки стають не спокійними і в загальному стає зрозуміло, що людина стресує - незалежно від відповіді це привід засумніватися в словах.

Відходить від теми

Коли людина бреше, вона відповідає не точно на питання, щоб замилити правду. На питання, яке вимагає чіткої і короткої відповіді брехун відповідає довго, упускаючи деталі і розповідаючи про більш загальні поняття.

Міміка

Фізіономісти стверджують, що, коли людина бреше вона приймає закриту позу, схрещує руки або ж чіпає руками шию чи горло. Жести як ніби підказують, що поки язик говорить, тіло намагається суперечити йому.

А ще, прийнято думати, що брехун не дивиться в очі, але це не так. Брехун навпаки пильно дивиться в очі щоб переконати співрозмовника, але як тільки буде спійманий на брехні, відразу ж стане відводити погляд в підлогу.

Неготовність проходити ТЗ

Якщо кандидат прикрасив свої навички, швидше за все він буде уникати проходження ТЗ на місці, а наполягатиме на віддаленому тестуванні або зовсім заперечувати можливість проходження.

Помилки в роботі

Всі ми люди, всі ми допускаємо помилки і це нормально. Попросіть кандидата розповісти про свої помилки в роботі та шляхи їх рішення. Перше, це дасть вам зрозуміти, чи готова людина бути щирою і розповісти про «провальні» ситуації. Друге, ви зможете оцінити, як людина діє в стресі, як справляється з труднощами.

Очікувані питання

Більшість співбесід відбуваються за схожою схемою, тому кандидат може передбачити питання і підготуватися. Якщо ви не хочете потрапити на вудку брехуна слід застосовувати нестандартні питання, можна змінювати послідовність інтерв'ю і застосовувати розбір кейсів. Звичайно, це стрес практично для всіх і кандидат може переживати трохи більше, але в такому випадку шансів на правдивість більше.

Якщо ж брехун все-таки пройшов співбесіду і потрапив в команду для власника це може мати негативні наслідки

Тобто:

1) Кандидат попрацює місяць, але зрозумівши, що «не тягне» в силу прикрашених знань в резюме, просто піде. Для компанії це збиток в розмірі місячної зп з нульовою користю від роботи співробітника.

2) Помилка співробітника (в силу некомпетентності) на якого покладено якусь відповідальність може коштувати дорого для компанії. Як в матеріальному, так і в моральному плані.

3) Кандидат може виявитися токсичним, і чим довше він перебуватиме в команді, тим більше часу для відновлення знадобиться після його уходу.

Наостанок, хотілося б дати невеликі рекомендації, як уникати співпраці з брехунами:

  1. Нестандартне інтерв'ю.
  2. Уважність до всіх деталей.
  3. ТЗ.
  4. Перевірка рекомендацій.
  5. У разі ТОП посади - детектор брехні.

Дотримуючись всіх пунктів, шанси на зв'язок з брехунами значно знижуються!